Yedek Anahtar

Yedek anahtarın ne kadar çok önemli olduğundan biraz bahsetmek isteriz. Yeni sıfır bir araç aldığınızda size 2 adet anahtar verirler birin arızalanması çalınması veya kaybolması gibi ihtimallerin de diğeri kullanmak için sunulmuş araç firmasının araç sahibine vermiş olduğu güzel bir hizmettir bu açıdan baktığınız zaman güzel bir uygulama olduğuna hem fikiriz sizinle ama genelde araçların bir anahtarı kumandalı olup diğer anahtarı da kumandasız düz tip diye adlandırdığımız anahtarın verilmesi bizce hiç anladığımız bir uygulama değildir neden diye sorguladığımızda araçların piyasa tabiri olarak boş ve dolu adlı sınıflandırmayı kapsamakta bu açıdan kendilerini haklı göstermektedirler ama bir kumanda büyük şirketler için çokta maliyetli bir şey olmadığını biliyoruz fakat yapacak bir şey olmadığı için alternatif çözümler üretmek zorunda kalıyoruz aslında doğru bir karar  vermekteyiz hem ucuz hem de org. anahtar yaptırmak artık mümkün firmamızda bu hizmeti sizlere sağlamaktayız.immobilizer diye adlandırılan güveniklik sistemi  1997 den sonra hırsızlık olayının azaltması için tasarlanmıştır.

Peki immobilizer ne işe yarar

İmmobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak)sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, “düz kontak” yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür.

İmmobilizer sistemi çoğu kez anahtarla birleştirilse dahi, değişik otomobil firmaları, değişik teknikler kullanabilmektedir. Örneğin Citroen Saxo modelinde immobilizer’ı anahtara yerleştirmek yerine şifre girişi istenen bir klaveye yerleştirmiştir ve bu sistemde motordaki elektronik kilidin açılması ancak şifre girmek suretiyle mümkündür.

İmmobilizer’ın kilitlediği sistem de otomobilden otomobile değişmektedir. Bazı markalar, immobilizer devresi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı, bazıları ise her ikisini birden kilitleyebilmektedir.

İmmobilizer yeni model ve özellikle orta sınıfın üstü araçlarda giderek standart hale gelmekle birlikte özellikle Türkiye’de hala pekçok yeni araç immobilizer’a sahip değildir. Oysa İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde trafiğe yeni çıkan araçlarda immobilizer olması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. (İngiltere’de 1997’den, Avustralya’da 2001’den itibaren)

İmmobilizer’ın kullanımının yaygınlaşması araç hırsızlıkları olaylarını büyük ölçüde önlemesi nedeniyledir. Avustralya’da kaydedilen istatistikler immobilizer olan araçların çalınma riskinin %75’e kadar azaldığını göstermektedir.

Öte yandan her immobilizer sistemde aynı derecede güvenli kabul edilemez. Bazı otomobil firmalarında immobilizer güvenliği aracın motor sistemine daha derin şekilde monte edilmiştir ve çok uzun zaman ve uğraş verilmeden devre dışı bırakılmaları mümkün değildir. Bu sistemler bu nedenle çok daha da güvenlidir. Oysa bazı araba modellerinde elektronik kilitleme devresi motorun içinde çok daha kolay ulaşılabilir ve devre dışı bırakılabilir şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle teknik uzmanlığı olan bir kişi kaputu açarak 5-10 dakika içinde immobilizer’ı devre dışı bırakıp, daha sonra aracı düz kontakla çalıştırabilir. Bu sistemler şüphesiz ki daha az güvenlidir ancak yine de immobilizer’ın bir aracın çalınma riskini büyük ölçüde azalttığı, çünkü kolay devre dışı bırakılan immobilizer modellerinde bile, hırsızın 5-10 dakika kaput açık çalışması gerektiğiden böyle bir aracın çalınma riski de, immobilizer olmayan bir araca göre çok daha düşük olacaktır.

high-endrolex.com

İmmobilizer kelimesinin Türkçe’de kullanılan ve yaygınlaşmış bir karşılığı henüz yoktur ve halen bu teknik orjinal dildeki karşılığı ile anılmaktadır. Ancak zaman zaman İmmobilizer yerine “çipli oto anahtarı sistemi” teriminin kullanıldığı da rastlanmaktadır. Aynı şekilde “elektronik motor kilitleme”, “çipli motor kilidi” gibi terimlerin immobilizer için kullanılması da düşünülebilir.

Yedek Anahtar Nasıl Yapılır

Öncelikle aracın yasal ruhsat sahibi sizin olmanız gerekir değilseniz de noterden alınan vekaletname ile olmakta karışılık tutanak tutup sizin ilgili araç sahibi olduğunuzu bu belgeye yazıp kayıt altına almaktayız bu uygulama mecburidir her iki tarafında güvenliğini sağlayan bir belgedir

Aracınızla beraber firm amıza gelip elektronik anahtarınızı sizden alıp cnc anahtar kesme makinelerimizle anahtarınızı kopyalayıp yeni yapacağımız immobilizerli kumandalı ve ya kumandasız anahtarımızı alıp aracınıza gidip son sistem bilgisayarımız ile aracın arıza tespit obd giriş yerinden aracın sistemine bağlanıp anahtar programlama menüsüne girip elimizde ki mevcut anahtarları tanıtma işlemini gerçekleştiriyoruz eski kaybolmuş anahtarlarınızı ücretsiz bir şekilde silmek deyiz. Kaybolan anahtarın bulunması ihtimalinde aracınızı hiç bir şekilde çalıştırmayacakdır

Untitled-4